МЕДИУМСКИ ОБЈАВИ


Патот до успехот 22-11-2014 by 24vesti

НОВОСТИ

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБАТА ВО ЧЕСТ ОД 90-ГОДИШНИНАТА ОД РАЃАЊЕТО НА ПЕТАР МАЗЕВ

Пред повеќе од 3000 посетители, на присутните им се обратија Дита Старова Ќерими, директор на Националната галерија на Македонија, Јордан Камчев, претседател на фондацијата „Илија Камчев“; проф. Симон Шемов и Валмир Азири, државен секретар во Министерството за култура на Република Македонија.

ноември 2017

НАГРАДА ЗА ОРКА ХОЛДИНГ ОД НАЦИОНАЛНИТЕ НАГРАДИ ЗА НАЈДОБРИ ОПШТЕСТВЕНО ОДГОВОРНИ ПРАКТИКИ НА ПРЕТПРИЈАТИЈАТА

„Орка Холдинг“ е добитник на награда на манифестацијата, „Национална награда за најдобри општествено одговорни практики на претпријатијата“, која ја организира Министерството за економија и националното Координативно тело за општествена одговорност на претпријатијата.

ноември 2017

ОРКА ХОЛДИНГ ДОНИРА 1.600 ЈАКНИ ЗА ДЕЦАТА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ И ДЕЦАТА БЕЗ РОДИТЕЛИ

Донација на илјада и шестотини зимски јакни компанијата „Орка Холдинг“ АД Скопје во соработка со компанијата за производство на текстил „Монт“ .

февруари 2017

„АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ОТВОРА ПОЛИКЛИНИКА ВО БИТОЛА

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ инвестираше во отворање на својата прва поликлиника.

февруари 2017

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ЦРКВАТА „СВ. ЈОВАН КРСТИТЕЛ“

Со помош на Фондацијата Илија Камчев, по осум децении во храмот „Св. Јован Крстител“ во Скопје ќе биде насликан фрескоживопис, на површина од 478 квадратни метри.

ноември 2016

ДОНАЦИЈА ЗА ДОЕНЧИЊА И МАЛИ ДЕЦА БЕЗ РОДИТЕЛИ

Облека и детска опрема, додели Фондацијата „Илија Камчев“ за децата без родители и родителска грижа во Домот за доенчиња и мали деца во Битола.

ноември 2016

ИЗЛОЖБА „ДЕТСКА ИГРА“ ВО АРТ СКОПЈЕ

Детска Игра претставува проект од 21 скулптура во мал формат, изработени од авторот Владо Костов.

октомври 2016

КАМЧЕВ КОНСАЛТИНГ НАЦИОНАЛЕН ШАМПИОН НА ЕВРОПСКИТЕ БИЗНИС НАГРАДИ 2016/17

Компанијата Камчев Консалтинг е прогласена за Национален шампион на Европските бизнис награди.

септември 2016

ОРКА ХОЛДИНГ ЌЕ ДОНИРА 3.000.000 ДЕНАРИ ЗА НАСТРАДАНИТЕ

Компанијата „Орка Холдинг“ АД Скопје и фондацијата „Илија Камчев“ изразуваат длабоко сочувство до семејствата на настраданите и искрено жалење за загубите направени од катастрофалните поплави кои се случија во Скопје и околината на 6 август 2016 година.

август 2016

ПОДДРШКА ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ПРЕТСТАВНИЦИ НА БИЕНАЛЕТО НА АРХИТЕКТУРАТА ВО ВЕНЕЦИЈА

Фондацијата Илија Камчев, чија една од главните цели е поддршка на перспективната македонска младина, даде свој придонес за реализација на годинашниот национален претставник на 15.

јуни 2016

АЏИБАДЕМ СИСТИНА, ПРВА БОЛНИЦА ВО МАКЕДОНИЈА АКРЕДИТИРАНА СПОРЕД JOINT COMMISSION INTERNATIONAL

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ го доби златниот печат за квалитет и безбедност, како резултат на усогласеноста на процесот на работа со меѓународно признати стандарди.

мај 2016

КОМБИНАТОТ ПЕЛАГОНИЈА ИНВЕСТИРА ВО НОВА ЗЕМЈОДЕЛСКА МЕХАНИЗАЦИЈА

Земјоделскиот комбинат "Пелагонија" го продолжува инвестицискиот тренд и годинава и инвестира 1.5 милиони евра за набавка на силажен комбајн, современа косачка, систем за наводнување и приколки за трактор.

мај 2016

ИЗЛОЖБА „УЛИЦИ“ НА ВЛАДО КОСТОВ ВО АРТ СКОПЈЕ

Втората авторска изложба во Центарот за современа уметност Арт Скопје на уметникот Владо Костов.

април 2016

ОРКА ХОЛДИНГ И АЏИБАДЕМ СТАНАА ВОДЕЧКИ ПРИВАТНИ ЗДРАВСТВЕНИ ОПЕРАТОРИ ВО БУГАРИЈА

„Орка Холдинг“, преку Клиничката болница „Аџибадем Систина“, заедно со турскиот здравствен гигант „Аџибадем“ денеска потпиша договор за купување на најголемата приватна здравствена установа во Р.Бугарија, јапонската болница „Токуда“.

април 2016

ФОНДАЦИЈА „ИЛИЈА КАМЧЕВ“ ДОДЕЛИ 5 СТИПЕНДИИ ЗА ПЕРСПЕКТИВНИТЕ СПЕЦИЈАЛИЗАНТИ

Трета година по ред, Фондацијата „Илија Камчев“ додели стипендии за специјализација од областа на медицината на петте најперспективни специјализанти.

март 2016

ДОНИРАНИ ЈАЈЦЕ КЛЕТКИ, НОВИТЕТ НА ОДДЕЛОТ ЗА ИВФ

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ потпиша договор со најголемата украинска банка за јајце клетки „First egg bank“. Со ова пациентките кои имаат потреба од донирани јајце клетки во процесот на асистирана репродукција ќе може да ги добијат во „Аџибадем Систина“ без да патуваат надвор од земјава.

февруари 2016

РЕКОРДНИ 1023 НОВОРОДЕНЧИЊА ВО 2015

Рекордни 1023 бебиња се родени во 2015 година во Клиничката болница „Аџибадем Систина“, која е најголемо приватно породилиште на Балканот.

јануари 2016

ОТВОРЕН НОВИОТ ЦЕНТАР ЗА СОВРЕМЕНА УМЕТНОСТ „АРТ СКОПЈЕ“

Во склоп на бизнис центарот „Орка Холдинг“ се отвори Центарот за современа уметност - „Арт Скопје“. По повод отворањето беше претставена изложбата насловена како „Долгиот Пат“ на Пандора Апостолоска Саздовска и Сашо Саздовски.

октомври 2015

ЗК „ПЕЛАГОНИЈА“ ИНВЕСТИРАШЕ ВО НАЈСОВРЕМЕНА ФАРМА И БИОГАСНА ЦЕНТРАЛА

Земјоделскиот комбинат ЗК „Пелагонија“ од Битола во селото Новаци ја отвори првата од три биогасни централи, со капацитет од 2 мегавати на час, како и современа фарма за 2.000 млечни крави. Инвестицијата изнесува околу 20 милиони евра.

октомври 2015

СОСЕМА НОВ IBIS, СОСЕМА НОВА УДОБНОСТ!

Современ и шик, со 4 ѕвезди во близина на плоштадот Македонија, хотелот „ibis Skopje City Center“ е спремен да ги прими своите први гости.

март 2015

ОТВОРАЊЕ НОВА ФАБРИКА ВО КРУШЕВО

Нова инвестиција во текстилната индустрија во Крушево. Компанијата Орка Холдинг ја презеде текстилната фабрика на поранешен „Голд Текст„ заедно со 65-те вработени.

октомври 2014

ОХРИД ДОБИ ЦЕНТАР ЗА ДИЈАЛИЗА

Во Охрид почна да работи центар за хемодијализа. Станува збор за досега најсовремена установа за третман на бубрежно болните во Македонија, но и во регионот.

jули 2014

INTERSPORT ВО МАКЕДОНИЈА

Орка Спорт го донесе најголемиот синџир, мулти-бренд на спортски продавници Интерспорт.

април 2014

4 ГОДИНИ КЛИНИЧКА БОЛНИЦА АЏИБАДЕМ СИСТИНА

Кога светот го слави денот на здравјето, Клиничката болница „Аџибадем Систина“ има уште една причина за одбележување на 7-ми април.

април 2014

ДОДЕЛЕНИ СТИПЕНДИИ ЗА СПЕЦИЈАЛИЗАНТИ

Денес, во клиничката болница „Аџибадем Систина“ беа доделени три стипендии наменети за перспективните специјализанти на медицинскиот факултет при универзитетот „Св.Кирил и Методиј“-Скопје.

март 2014

СТАРТУВА СО РАБОТА INDEPENDENT.MK

Почна со работа новата новинска агенција independent.mk

февруари 2014